The Schedule by Days

 

March 15, Friday

 

  • 3:30 PM Pollution and Environment (program of shorts)*

  • 5:00 PM The Advocates
    (preceded by Two Sides)

  • 7:00 PM Opening Welcome + The Merger

  • 9:15 PM It Will Be Chaos
    (preceded by 01)

  • 10:30 PM After Party by invitation only -
    limited no. of tickets available (Le Midi)

 

March 16, Saturday

 

  • 10:15 AM - 1:00 PM Industry Workshops (SVA)

  • 1:30 PM Drug Addiction (program of shorts)

  • 3:00 PM Health in life and Death (program of shorts)

  • 5:00 PM Yeva

  • 6:45 PM Monument of Pride

  • 8:45 PM A Thousand Pieces

 

March 17, Sunday

 

  • 1:15 PM Piripkura
    (preceded by Neemkomok

  • 3:30 PM Musa Dagh
    (preceded by Taniel & Under the Walnut Tree)

  • 5:15 PM Coming Home

  • 7:00 PM Seeing is Believing: Women Direct

  • 9:00 PM Public Figure
    (preceded by The Old Rogue)

 

March 18, Monday

 

  • 1:30 - 2:30 PM Panel with Film Festival Organizers

  • 2:30 - 4:00 PM  Presentation TCG & Networking (CRS)

  • 3:15 PM Women and Choice (program of shorts)

  • 4:50 PM Backlash

  • 5:00 PM Reception by Invitation - Limited No. of tickets available (Vapiano)

  • 6:30 PM The Man Who Mends Women

  • 8:30 PM Panel on Women and Children in Conflict Zones

 

March 19, Tuesday

 

  • 2:00 PM Governor’s Office For Film & TV - Filming in New York

  • 3:10 PM Video Diaries Workshop - Brigitte Gauthier

  • 3:30 PM Capital Punishment (program of shorts)

  • 5:00 PM Freedom (program of shorts)

  • 5:00 PM Happy Hour for filmmakers (Ribalta)

  • 6:30 PM Big Earth (Hotel California)

  • 8:45 PM The Creepy Line

 

March 20, Wednesday

 

  • 1:15 PM Script Finalists table read with actors 

  • 2:30 - 4:00 PM  Scriptwriter Reception & Networking (CRS)

  • 3:00 PM Across the Border (program of shorts)

  • 5:00 PM Isaac Pope: The Spirit of an American Century 
    (preceded by Remembering Port Chicago)

  • 5:00 PM Happy Hour for filmmakers (La Contenta Oeste)

  • 6:45 PM Doing Money

  • 9:00 PM A Dignified Death
    (preceded by I'm Fat)

March 21, Thursday

 

  • 10:30 AM Low Budget Film Production (SAG-AFTRA)

  • 5:30 PM In the Name of Your Daughter

  • 7:30 PM Danseur
    (preceded by Drag Queen Story time)

  • 9:00 PM Awards Ceremony


 

The short film blocks:

 

Pollution and Environment - Friday March 15, 3:30 PM

  • Guy Hircefeld, a guy with a Camera

  • sustainUp

  • Wild Utah: America's Red Rock Wilderness

  • Karma Coma

 

Drug Addiction - Saturday March 16, 1:30 PM

  • Highway Mike

  • Family Day

  • H.O.P.E

  • Youth Video Program

 

Health in Life and Death - Saturday March 16, 3:00 PM

  • Uzzi

  • Doctor Co

  • bOObs: The War on Women's Breasts

 

Women and Choice - Monday March 18 3:15 PM

  • Amina, My Sister

  • Separation

  • Flowers of Marrakech

  • The Line

  • California Girls

 

Capital Punishment - Tuesday March 19, 3:30 PM

  • An Act of Terror

  • Executioner's Shadow

 

Freedom - Tuesday March 19 5:00 PM

  • 10x10ft

  • The Mandarin Tree

  • Timmy Miller Has a Heavy Head

 

Across the Border - Wednesday March 20 3:00 PM

  • Maria

  • I Am DACA  

  • Her Room By The Kitchen

TICKETS

 

Only $6 Early Bird tickets are available now for sale and through February 28. These are not for specific films, but can be used on any film to be advised once the individual tickets become available. If not advised, seating is on availability basis and films may sell out in which case we will advise you to use your ticket to see another film. Once reserved, and confirmed they are good.

Individual tickets for specific films will become available on March 1st. However those will be at the regular $12 price online and $15 at the door, as the Early Bird stops February 28 when these become available.

Student tickets with valid ID are $5 he